Wino w starożytności, czyli trochę mitologii wina

Dionizos jest bogiem winorośli, zbiorów winogron, produkcji wina, wina, rytualnego szaleństwa, religijnej ekstazy i teatru.

Alkohol, zwłaszcza wino, odgrywał ważną rolę w kulturze greckiej, a Dionizos był ważną przyczyną takiego stylu życia. Jego imię wskazuje, że mógł być czczony już w ok. 1500–1100 pne przez Greków mykeńskich; inne ślady kultu typu dionizyjskiego odkryto na starożytnej minojskiej Krecie. Dionizos był ostatnim bogiem przyjętym na Olimp. Był najmłodszym i jedynym, który miał śmiertelną matkę. Jego festiwale były motorem rozwoju teatru greckiego. Najwcześniejsze kultowe wizerunki Dionizosa przedstawiają dojrzałego mężczyznę, brodatego i ubranego w szatę. Późniejsze zdjęcia przedstawiają go jako pozbawionego brody, zmysłowego, nagiego lub półnagiego.

W mitologii greckiej przedstawiany jest jako syn Zeusa i śmiertelnej Semele, a zatem na wpół boski lub bohaterski, oraz jako syn Zeusa i Persefony lub Demeter, a zatem obaj w pełni boscy, częściowo chtoniczni i prawdopodobnie identyczni z Iacchusem z Eleuzyjczyków Arkana. Kiedy Dionizos dorósł, odkrył kulturę winorośli i sposób wyciskania jej cennego soku; lecz Hera dotknęła go szaleństwem i wypędziła go jako wędrowca po różnych częściach ziemi. We Frygii bogini Kybele, lepiej znana Grekom jako Rea, uzdrowiła go i nauczyła swoich obrzędów religijnych, a on wyruszył w podróż przez Azję, ucząc lud uprawy winorośli.

Najbardziej znaną częścią jego wędrówek jest wyprawa do Indii, która podobno trwała kilka lat. Według legendy, gdy Aleksander Wielki dotarł do miasta Nysa w pobliżu rzeki Indus, miejscowi opowiadali, że ich miasto zostało założone przez Dionizosa w odległej przeszłości i było poświęcone bogu Dionizosowi. Wracając triumfalnie, podjął się wprowadzenia swojego kultu do Grecji, lecz sprzeciwili się mu niektórzy książęta, którzy obawiali się jego wprowadzenia ze względu na zamieszanie i szaleństwo, jakie ze sobą niosło. Dionizos pozostał inspiracją dla artystów, filozofów i pisarzy aż do czasów nowożytnych.

Zachody słońca w Pafos


Pafos położone jest na południowo-zachodnim wybrzeżu Cypru i charakteryzuje się jednymi z najpiękniejszych zachodów słońca. To dlatego jest ulubionym miasteczkiem fotografów i romantyków. Jakże jest przyjemnie spędzić czas na plaży Lighthouse i podziwiać ten przepiękny widok.
Polecamy także świetny bar, z którego rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków na zachód słońca: Paradise Cove Bar (QC94+2GG)
Taki uroczy mały bar nad samym brzegiem z kawą i napojami. Idealny, aby zatrzymać się, aby podziwiać widoki na zachód słońca lub delektować się orzeźwieniem, biegając lub spacerując nadmorskim chodnikiem.
To fantastyczne miejsce do oglądania zachodu słońca. 👌
Bar serwuje fantastyczny sok pomarańczowy i gorąco polecane kawy mrożone, a także duży wybór drinków i koktajli. Piwo tutaj smakuje lepiej.
Rozkoszujmy się wspaniałym widokiem, szumem fal morskich i znakomitą scenerią.